do kasy suma: 0,00 zł
Biuro obsługi klienta (22) 863-58-64 pn.-pt. godz. 8:00-16:00
Kontakt
Bentley Polska Sp. z o.o.

ul. Czereśniowa 98
02-456 Warszawa
woj. Mazowiecke

Tel: +48 22 863 58 64
E-mail: sklep@bentley.pol.pl
NIP: 9511773647
 
Skontaktuj się z doradcą:
+48 22 863 58 64 wew. 4
Instrukcja instalacji odgromnika ogrodzenia elektrycznego

Prąd uderzenia pioruna zawsze „znajdzie” najszybszą i najprostszą drogę do ziemi. Jeśli ogrodzenie elektryczne będzie niezabezpieczone odpowiednio przed uderzeniem piorunów może doprowadzić to do uszkodzenia ogrodzenia lub elektryzatora w czasie burzy z piorunami. W tym celu należy zabezpieczyć ogrodzenie po przez instalowanie odgromników ogrodzenia.

Części odgromnika

Odgromnik ogrodzenia

Odgromnik ogrodzenia musi posiadać swój własny system uziemienia, który powinien być zainstalowany przynajmniej 20m od systemu uziemiającego elektryzator i ogrodzenie elektryczne. W systemie uziemiającym odgromnik należy zainstalować więcej metalowych szpil uziemiających niż w systemie uziemiającym konkretnego elektryzatora.

Odgromnik powinien być zainstalowany jak najbliżej elektryzatora, pamiętając o tym, że linie biegnące się na ogrodzenie lub sektory powinny rozdzielać się dopiero za instalacją odgromnika. Oznacza to, że odgromnik będzie zainstalowany na jedynej linii przewodu wychodzącej od elektryzatora, przed rozdzieleniem jej na kolejne, ale za izolatorem końca linii. Tyczy się to głównie instalacji w których wszystkie linie ogrodzenia są „pod prądem” (podłączone bezpośrednio z linią główną prądu elektryzatora, na której powinien być zainstalowany odgromnik).

W przypadku instalacji ogrodzeń w których linie „pod prądem” (podłączone bezpośrednio z linią główną prądu elektryzatora, na której powinien być zainstalowany odgromnik) instalowane są naprzemiennie z liniami uziemiającymi (linie podłączone bezpośrednio z linią uziemienia elektryzatora), należy pamiętać aby „mostkowanie” linii „pod prądem” nie stykało się z liniami uziemienia, a co za tym idzie, aby linie, na których zainstalowany jest odgromnik nie stykał się z liniami uziemienia elektryzatora.

Jeśli jest instalowany wyłącznik bramowy (zalecane) należy zainstalować go między elektryzatorem, a odgromnikiem tak jak przedstawiono na schemacie.

Instalacja Iskiernika

Iskiernik odgromnika ogrodzenia jest jednym z najważniejszych elementów całego odgromnika. Jest to element dzięki, któremu prąd płynie tylko w jednym kierunku (od elektryzatora na ogrodzenie). Dzięki temu w przypadku uderzenia pioruna w linię ogrodzenia za poprawnie zainstalowanym odgromnikiem z iskiernikiem, prąd zostanie „zatrzymany” na wysokości iskiernika.

Iskiernik posiada dwa podłączenia:

- FENCE – podłączenie służące do połączenia iskiernika z linią ogrodzenia

- GROUND – podłączenie służące o podłączenia iskiernika z linią uziemienia odgromnika

UWAGA!

Iskiernik należy poprawnie zainstalować według schematu, stosując się do powyższego opisu. Nie instalować iskiernika w żaden inny sposób (np. podłączając linię uziemienia odgromnika do podłączenia FENCE lub linię ogrodzenia do podłączenia GROUND). Może to spowodować uszkodzenie ogrodzenia i elektryzatora.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl