do kasy suma: 0,00 zł
Biuro obsługi klienta (22) 863-90-42 pn.-pt. godz. 8:00-16:00
Kontakt
Bentley Polska Sp. z o.o.

ul. Czereśniowa 98
02-456, Warszawa
woj. Mazowiecke

Tel: +48 22 863 90 42
Fax: +48 22 863 90 13
E-mail: sklep@bentley.pol.pl
NIP: 9511773647
Utylizacja odpadów zwierzęcych na miejscu?

Teraz to możliwe!

Blisko 30 lat temu w Wielkiej Brytanii powstał pomysł na utylizację martwych zwierząt i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w miejscu ich wytworzenia przy zastosowaniu specjalnego, niewielkiego pieca. Ograniczono tym samym transport, a przez to zagrożenie skażenia środowiska. Największy producent tego typu urządzeń, brytyjska firma Waste Spectrum rozpowszechniła urządzenia, początkowo w całej europie, a obecnie również na całym świecie. Dystrybuowane przez firmę Bentley Polska Piece do utylizacji martwych zwierząt i odpadów poubojowych już od ponad pięciu lat, z powodzeniem i w zgodzie z obowiązującym prawem, pracują również w Polsce.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

BIObezpieczeństwo jest niezwykle ważnym czynnikiem w każdej działalności związanej z produkcją zwierzęcą czy przetwórstwem mięsnym. Ma niebanalny wpływ na całość prowadzonych działań, a co za tym idzie wpływa na całość kosztów związanych z prowadzoną działalnością. Kilka głośnych przypadków wybijania całych, zakażonych stad drobiu w ostatnich latach pokazało jak niewiele trzeba aby skażone środowisko lokalne stało się olbrzymim zagrożeniem m.in. dla okolicznych hodowli zwierząt. W celu ochrony swojej hodowli i aby możliwie maksymalnie zwiększyć biobezpieczeństwo hodowli należy przedsięwziąć wszelkie niezbędne kroki. Wszystkie pojazdy, które wjeżdżają na teren fermy stanowią potencjalne zagrożenie m.in. dla hodowli zwierząt, dlatego też należy ograniczyć do minimum ruch na fermie, szczególnie pojazdów obcych. Jednym z najniebezpieczniejszych momentów w cyklu produkcyjnym jest sam odbiór martwych zwierząt z fermy. Pomimo tego, że odbiorcy martwych zwierząt są zobowiązani do przestrzegania ścisłych wytycznych i norm zawsze istnieje realne zagrożenie skażenia terenu. Innym problemem jest czas oczekiwania na odbiór materiału. W miarę upływu czasu, składowane martwe zwierzęta i części rzeźne zaczynają się rozkładać. Temperatura ma niebanalny wpływ na tempo rozkładu odpadów, dlatego szczególnie
w dni ciepłe składowany materiał może stać się uciążliwy. Poza przykrym dla nosa tematem istnieje również duże ryzyko namnażania się i rozprzestrzeniania insektów, robaków i owadów powstałych w trakcie rozkładu odpadów, a także gryzoni, m.in. szczurów. To z kolei może spowodować dalsze, poważne zachwianie bezpieczeństwa biologicznego w miejscu prowadzonej działalności.

 

 

Jaka jest alternatywa? 

Unia europejska i prawo polskie nakazuje możliwie niezwłoczną utylizację martwych zwierząt i odpadową tkankę zwierzęcą. Dzięki zastosowaniu odpowiednich, niewielkich i w pełni bezpiecznych urządzeń jakim są piece do utylizacji martwych zwierząt i odpadów poubojowych, każdy hodowca drobiu, trzody chlewnej, owiec, kóz, ryb, a także właściciel ubojni, zakładu przetwórstwa mięsnego może spopielić martwe zwierzęta lub produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego w miejscu ich wytworzenia, ograniczając do minimum ruch obcych pojazdów na fermie!

Opisywane tutaj urządzenia są również świetnym rozwiązaniem problemów kremacyjnych m.in. przy cmentarzyskach dla zwierząt lub przy klinikach weterynaryjnych. Taki sposób utylizacji daje pełne biobezpieczeństwo oraz niejednokrotnie znaczne oszczędności. Dodatkowo dzięki zastosowaniu oferowanych przez firmę Bentley Polska specjalnych kontenerów wyposażanych w agregat chłodniczy, służących do przechowywania martwych zwierząt i odpadów mięsnych możemy zminimalizować zagrożenie skażenia środowiska na terenie prowadzonej działalności.

 

Jak to działa?

Omawiane piece do spopielania martwych zwierząt i odpadów poubojowych są skonstruowane wedle określonych wytycznych i spełniają normy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 21  października 2009  r. Do instalacji urządzenia wymagane jest jedynie kilkanaście metrów kwadratowych wylewki betonowej, gniazdo energii elektrycznej (230 V / 50 Hz) oraz przyłącze instalacji paliwowej – oleju opałowego, gazu LPG lub ziemnego. Sama instalacja urządzenia zajmuje tylko kilka godzin.

Urządzenie składa się z dwóch komór: komory głównej (utylizacyjnej), tzw. komory dopalacza oraz części kominowej. Zastosowanie drugiej komory - dopalacza powoduje zupełne dopalenie się w temperaturze min. 850 °C i czasie min. 2 sekund niedopalonych pyłów z pierwszej komory. Dzięki temu z pracującego pieca nie wydobywają się szkodliwe zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy, a piec jest urządzeniem przyjaznym środowisku.

Komory pieca wyłożone są specjalnym, ogniotrwałym materiałem odpornym na temperatury do 1 600 °C. Na każdej z komór pracuje osobny, niezależny palnik sterowany za pomocą panelu kontrolnego. Panel kontrolny, który automatyzuje cały proces spopielania materiału, dzięki czemu urządzenie nie wymaga stałej opieki. Całość prac przy urządzeniu ogranicza się do załadowania pieca, ustawienia czasu i temperatury spopielania, a po tym czasie jego oczyszczenie z popiołu, którego pozostałość to ok. 2,5% załadowanego materiału do spopielenia. Pozyskany w ten sposób popiół może stanowić doskonały nawóz.

Piece, w zależności od rodzaju spalanych odpadów, mogą być ładowane od frontu lub mogą być zasypywane od góry. Niektóre modele posiadają specjalne wyciągarki, ułatwiające ładowanie martwych zwierząt w komorze głównej.

 

Same korzyści! 

Zastosowanie pieca do spopielania martwych zwierząt i odpadowej tkanki zwierzęcej daje w pierwszej kolejności zupełną niezależność, ponieważ nie musimy korzystać z firmy utylizacyjnej bądź transportowej, która odbiera od nas materiał. Dzięki temu zyskujemy większe bezpieczeństwo i higienę na terenie prowadzonej działalności, ponieważ redukujemy do minimum ryzyko roznoszenia się chorób i zarazków oraz rozprzestrzeniania się robaków i owadów. To od nas zależy kiedy i jaka ilość materiału zostanie spopielona, co daję dużą wygodę w ogólnym planowaniu prac i działań oraz pozwala na obniżenie kosztów samego spopielenia materiału w piecu. Dodatkowo zastosowanie specjalnych, lekkich kontenerów chłodniczych, w których materiał może być bezpiecznie i higienicznie przechowany będzie ekonomicznie uzasadnione wszędzie tam gdzie powstaje niewielka ilość odpadów zwierzęcych, a ich codzienne spopielanie mijało by się z celem ekonomicznym. Oczywiście w przypadku wytworzenia odpowiedniej ilości odpadów zwierzęcych przeznaczonych do spopielenia w danym modelu pieca, zastosowanie urządzenia daje komfort bezpośredniej utylizacji - na bieżąco. Ponadto taki system daje ekonomiczną możliwość instalacji specjalnego wymiennika ciepła, dzięki któremu pozyskiwana jest ciepła woda. To kolejna korzyść wpływająca na obniżenie ogólnego kosztu utylizacji na miejscu martwych zwierząt i odpadów poubojowych.

 

 

Gdzie kupić?

Oficjalnym dystrybutorem pieców do utylizacji martwych zwierząt i odpadów poubojowych w Polsce jest firma Bentley Polska sp. z o.o, obecnie najbardziej doświadczona w tej dziedzinie w naszym kraju. Firma oferuje nie tylko sprzedaż ale również transport, instalację, szkolenie oraz pełną obsługę posprzedażową urządzeń. Firma Bentley Polska oferująca tego typu urządzenia, posiada swój niezależny serwis, instalujący i serwisujący urządzenia na terenie całej polski. Kupując w firmie Bentley Polska kupujesz nie tylko piec ale i bezpieczeństwo inwestycji!

W kwietniu tego roku firma Bentley Polska zainstalowała kolejny już piec - Volkan 750 na fermie zarodowej trzody chlewnej w Brylewie, należącej do Ośrodka Hodowli Zarodowej „GARZYN” Spółka z o.o. Obecnie jest to największa jednostka z serii Volkan w Polsce.

 

Autor:
mgr inż. Zootechniki
Wojciech Dubiński

 

Więcej informacji na temat naszych pieców do utylizacji zwierząt można znaleźć na stronie: www.utylizacjazwierzat.pl

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl