do kasy suma: 0,00 zł
Biuro obsługi klienta (22) 863-58-64 pn.-pt. godz. 8:00-16:00
Kontakt
Bentley Polska Sp. z o.o.

ul. Czereśniowa 98
02-456 Warszawa
woj. Mazowiecke

Tel: +48 22 863 58 64
E-mail: sklep@bentley.pol.pl
NIP: 9511773647
 
Skontaktuj się z doradcą:
+48 22 863 58 64 wew. 4
Z jakich elementów składa się ogrodzenie elektryczne?

Poniżej znajdziecie Państwo opisy niezbędnych elementów do budowy podstawowego ogrodzenia dla zwierząt.

 

ELEKTRYZATOR

Sercem ogrodzenia elektrycznego jest elektryzator. Obecnie dostępne są elektryzatory z "przerywaczami elektronicznymi", a w najnowszych z nich znalazły zastosowanie układy scalone. Elektryzatory mogą być zasilane z baterii o napięciu od 6 do 12 woltów lub z sieci 220 V, poprzez specjalny transformator bezpieczeństwa. Popularne są takle elektryzatory bateryjno-sieciowe.

Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu elektryzatora, są: napięcie impulsów i energia wyjściowa impulsu. Napięcie bez obciążenia wynosi najczęściej od 6 000 do 10 000 V. Po dołączeniu linii ogrodzenia napicie zmniejsza się, tym bardziej, im dłuższe jest ogrodzenie. W dostępnych na rynku elektryzatorach energia wyjściowa wynosi od 100 do 2 000 mJ (milidżuli), a nawet więcej. Najsłabsze elektryzatory (100-200 mJ) - powinny by stosowane dla koni, silniejsze (200- 400 mJ) - dla pozostałych zwierząt hodowlanych, a jeszcze silniejsze - do ochrony przed dzikimi zwierzętami.

Nowoczesny elektryzator wyposażony jest przynajmniej w dwa wskaźniki: pierwszy - wskazuje stan naładowania baterii, a drugi pełni rolę miernika stanu ogrodzenia i informuje użytkownika, czy nie nastąpiło zwarcie (np. z powodu zbyt wysokiej trawy, popsucia izolatora itp.) lub spadek pulsującego napięcia (dostarczone za duże obciążenie). Elektryzator wraz z baterią powinien być zabezpieczony przez wpływem warunków atmosferycznych. Można w tym celu wykonać prowizoryczne pomieszczenie. Gorszym, ale prostszym rozwiązaniem jest zawieszenie elektryzatora na drewnianym słupku zaopatrzonym w niewielki daszek. Do jednego przewodu ogrodzenia wolno podłączyć tylko jeden elektryzator. Przyłączenie drugiego jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

LINIE OGRODZENIA

Ogrodzenie elektryczne wykonuje się najczęściej w postaci zamkniętej pętli i jest to najkorzystniejsze, najpewniejsze rozwiązanie. Przewody ogrodzeniowe mogą by w formie drutu, linki metalowej oraz linki lub taśmy z wplecionymi drucikami. Do przeciętnego elektryzatora można podłączyć około 10-15 km pojedynczego linii. Gdy linii jest więcej, to długość ogrodzenia proporcjonalnie się zmniejsza. Linie ogrodzenia elektrycznego muszą być doskonale widoczne dla zwierząt w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w dzień, jak i nocy. Ponadto linie ogrodzeniowe powinny charakteryzować się dużą trwałością, rozciągliwością i wytrzymałością na zerwanie. Najbardziej rozciągliwe są przewody z tworzyw sztucznych z wplecionymi drucikami, najmniej druty i linki stalowe. W zależności od rodzaju zwierząt, dla których instalowane jest ogrodzenie, zaleca się określoną liczbę linii i wysokość zawieszenia ich nad powierzchnią ziemi. Należy uniknąć krzyżowania się linii ogrodzenia z innymi liniami! Jeżeli nie ma innego wyjścia, to musi by zachowana tzw. bezpieczna odległość, która od linii telefonicznych i niskiego napicia nie może być mniejsza nit 2 m, a od linii o napięciu powyżej 1000 V - nit 10 m.

SŁUPKI I IZOLATORY

Odległość między słupkami wynosi zazwyczaj 10-15 m. Mogą by one wykonane z drewna, metalu, włókna sztucznego lub tworzyw sztucznych. W sprzedaży są słupki drewniane o średnicy 50 i 60 mm oraz o wysokości 150 i 180 cm. Są one impregnowane, a ich trwałość ocenia się na 10 lat. Słupki muszą mieć możliwość umieszczenia izolatorów na dowolnej wysokości. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie tulei zaciskowej, na którą dopiero wciska się izolator. Słupki z tworzyw sztucznych mają zazwyczaj gęsto rozmieszczone i zamontowane na stale izolatory bądź uchwyty do nich. Konstrukcja izolatorów powinna zapewniać łatwe montowanie przewodu ogrodzeniowego, a ich kształt musi uniemożliwić powierzchniowe uziemienie ogrodzenia podczas deszczu. Izolatory muszą być starannie przymocowane do słupka i należy to zrobić przed wbiciem słupka w ziemie. Nie mogą takle posiadać pęknięć i ubytków, aby nie spowodować przebicia napięcia do ziemi.

NAJWAŻNIEJSZE AKCESORIA

- Pręt uziemiający i izolowany przewód uziemiający.
- Sprężynowy uchwyt izolacyjny - umożliwia otwieranie bramki bez konieczności wytoczenia elektryzatora.
- Tabliczki ostrzegawcze - służące do widocznego oznakowania ogrodzenia.
- Odgromnik. W czasie burzy ogrodzenie powinno być bezwzględnie wyłączone, elektryzator odłączony, a przewody uziemione

Więcej informacji na temat budowania ogrodzenia elektrycznego oraz doboru odpowiednich elementów można uzyskać od naszych handlowców dzwoniąc pod numer 22 863 90 42 lub wysyłając wiadomość na naszą skrzynkę pocztową: sklep@bentley.pol.pl.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl